Lajmi “Shkencëtarët tregojnë datën kur asteroidi gjigand mund ta godasë tokën” i raportuar nga Gazeta Express nuk është i sakë!

Asteroidi Apophis nuk është gjigandë siç raportohet, por ka një diametra rrethe 300 metra, dhe do kaloj afër  tokës ne mënyrë te parrezikshme,  me datën 13 prill 2029.

Gjatë fluturimit të tij në 2029, Apophis së pari do të bëhet i dukshëm me sy të lirë në qiellin e natës mbi hemisferën jugore dhe do të duket si një copë drite që lëviz nga lindja në perëndim mbi Australinë. Do të jetë mesi i mëngjesit në Bregun Lindor të Sh.B.A kur Apophis është mbi Australinë.

Apophis pastaj do të kalojë mbi Oqeanin Indian, dhe duke vazhduar në perëndim, ai do të kalojë ekuatorin mbi Afrikën.

Në afrimin më të afërt me Tokën, pak para orës 6 pasdite. Më 13 Prill 2029, Apophis do të jetë mbi Oqeanin Atlantik. Ai do të lëvizë aq shpejt sa do të kalojë Atlantikun për vetëm një orë. Deri në orën 19:00 , asteroidi do të ketë kaluar mbi Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa kalon pranë Tokës, ajo do të bëhet më e ndritshme dhe më e shpejtë. Në një moment do të duket se udhëton më shumë sesa gjerësia e Hënës së plotë brenda një minute dhe do të bëhet aq e ndritshme sa yjet në Pellgun e Vogël.

Apophis është emëruar bazuar në emrin e  “gjarprit demon”, që personifikoi të keqen dhe kaosin në mitologjinë e lashtë egjiptiane.

Mediat që raportuar lajmin e pasaktë janë;

  1. Almakos
  2. Arbresh.info
  3. EkonomiaOnline
  4. Epoka e Re
  5. OraInfo
  6. RTK
  7. Telegrafi.com
  8. Zëri
  9. Zhurnal

Burimi; NASA

By mh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *