Lajmi i raportuar ’Merkel dhe Macron i vendosin ultimatum Erdoganit: Ke një javë kohë, ose do të fillojmë sanksionet’ nga portali ’fmimages’ në titull dhe përmbajtje është jo plotësisht i saktë.

Fakt është se në kohët e fundit shteti Turk ka marrë shumë kritika nga shumë anëtarë të bllokut Evropian, dhe e gjithë kjo po ndodh pasi që situata midis Turqisë dhe Greqisë është e tensionuar.

Factchecker ka hulumtuar rreth këtij lajmi dhe ka gjetur burimin e lajmit në gjuhën angleze nga ku portali ishte i bazuar, dhe nuk e paraqitur  tabllonë e plotë të lajmit për lexuesit-kosovar.

Raporton portali ‘Reuters’- (Paris) Franca dhe Gjermania i thonj Turqisë stop provokimit – France and Germany tell Turkey to stop provocations’.

Përkthimi në shqip: PARIS (Reuters) – Franca dhe Gjermania akuzuan Turqinë të Enjten se vazhdon të provokojë Bashkimin Evropian me veprimet e saj në Mesdheun lindor dhe e nxiti atë të sqarojë pozicionet e saj në javët e ardhshme Pavarësisht nga një marrëveshje e samitit të BE në 2 tetor që synon të bindë Ankaranë të ndalojë kërkimet për gazin natyror në ujërat e diskutuara nga Greqia dhe Qipro, Turqia tha të Mërkurën se po rifillonte operacionet e një anijeje studimi. Turqia e tërhoqi anijen muajin e kaluar, pak para takimit të nivelit të lartë të BE, në të cilin u diskutuan sanksionet ekonomike, vetëm për ta rivendosur atë të hënën.

Blloku tha se do të shqyrtojë mundësinë e sanksioneve ndaj Turqisë në një samit evropian në dhjetor.

Është e qartë për ne se Turqia po kryen vazhdimisht veprime provokuese që janë të papranueshme, tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian në një konferencë shtypi së bashku me homologët e tij gjermanë dhe polakë.

Topi ishte në fushën e Ankarasë, por Bashkimi Evropian ishte gati të ndryshonte ekuilibrin e fuqisë nëse Turqia nuk kthehej në dialog, thotë ai.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se vendimi i Turqisë për të dërguar përsëri anijen vrojtuese në Mesdhe ishte “i papranueshëm”.

I pyetur në lidhje me mundësinë e vendosjes së sanksioneve të BE-së, ai thotë se reagimi i blloku do të vendosë në javët e ardhshme.

Poashtu, kjo konferencë për sthtyp është publikuar në shumë mediume ndërkombëtare.

Ky lajm është klikuar shumë nga ndjekësit dhe ka pasur komente të ndryshme, duke u bazuar në titullin e mediumit kosovar.

BURIMET: Reuters, euractiv.com, usnews.com, nationalpost.com, cyprus-mail.com

By e h

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *